2012 - zakladatelé před sídlem společnosti
2012 - zakladatelé před sídlem společnosti
první kancelář
první kancelář
výrobní prostory - gařáž - v roce 2012
výrobní prostory - gařáž - v roce 2012
2015 - stěhování do větších výrobních prostor
2015 - stěhování do větších výrobních prostor
2020 - nové vlastní prostory společnosti v Městě Touškov
2020 - nové vlastní prostory společnosti v Městě Touškov
ideový návrh robotického systému URS - vývoj zahájen v roce 2020
ideový návrh robotického systému URS - vývoj zahájen v roce 2020

STRojní konstrukční KANcelář - STRKAN s.r.o.

Naši společnost STRKAN s.r.o. jsme založili dne 22. 5. 2012 s myšlenkou navázat na dlouhou strojírenskou tradici našich rodičů, prarodičů a nabízet zejm. průmyslovým podnikům v Plzeňském kraji služby v oblasti konstrukčních návrhů jednoúčelových strojů. Zpočátku jsme byli jen my tři - společníci a jednatelé. Dva z nás jsme byli čerstvými absolventy - strojaři, třetí měl slibně rozjetou kariéru v oblasti poradenství pro podnikatele a zakládal rodinu. Ačkoli jsme měli zajímavé nabídky zaměstnání, rozhodli jsme se vzít osud do vlastních rukou a ověřit si, co společně dokážeme. Za sídlo jsme si zvolili dům jednoho ze společníků, dílnu jsme vytvořili z garáže.

Původní záměr poskytovat zákazníkům - též strojírenským podnikům - služby spočívající ve zhotovení návrhů strojů vč. jejich konstrukční a výrobní dokumentace jsme záhy rozšířili i o vývoj a především o výrobu námi navrhovaných strojů a zařízení.

Též jsme se začali více specializovat na průmyslovou automatizaci, robotizaci a na návrh a výrobu speciálních strojů a zařízení zejm. pro oblast kolejové dopravní techniky, na které si jen tak někdo netroufne.

Jak postupně rostl rozsah naší výroby, přestaly nám prostory v garáži stačit. Pronajali jsme si proto výrobní prostory na letišti v Líních o ploše cca 400 m2 a začali budovat organizovanou výrobu (oddělení nákupu a přípravy materiálu, svařovna, obrobna, montáž, expedice). To nám umožnilo rozšířit vlastní strojní vybavení a zachovat si tak charakter vývojářské a prototypové dílny a výroby s montáží finálních produktů s vysokou přidanou hodnotou. 

Je zřejmé, že růst rozsahu našeho zaměření by nebyl možný bez našich kolegů a spolupracovníků, kterých si velmi vážíme. Počet zaměstnanců společnosti STRKAN s.r.o. tak již dávno překročil 30 osob. Tržby naší společnosti se z hodnoty 1,2 mil Kč za první účetní období navýšily na desítky milionů ročně. Koncem roku 2021 jsme zahájili přesun do vlastních administrativních a výrobních prostor ve Městě Touškově u Plzně. V roce 2023 jsme vybudovali novou svařovnu o ploše cca 800 m2 se dvěma mostovými jeřáby o nosnosti 2 a 4t, rozšířili jsme certifikaci na EN ISO 15085, 1090, 3834-2. ISO 9001 je samozřejmostí. Došlo též ke změně vlastnické struktury, jeden společník odprodal svůj podíl zbývajícím dvěma. STRKAN s.r.o. je  tedy vlastněn dvěma společníky - zakladateli a je 100% českou firmou.

Vývoj strojů neděláme pouze na základě objednávek od našich zákazníků. V letech 2020 - 2023 jsme např. úspěšně realizovali projekt vývoje univerzálního robotického systému URS pro svařování, řezání, obrábění, který se rozhodla podpořit Technologická agentura (program TREND, projekt FW01010553). 


Z regionálního subjektu se naše společnost STRKAN vyvinula do podniku spolupracujícího s obchodními partnery v rámci celé ČR, Slovenska, SRN a dalších zejm. sousedních zemí.